Roboty związane z budową mostów i tuneli (PKD 42.13.Z)
Podklasa ta obejmuje:
- roboty związane z budową mostów (na przykład wiaduktów drogowych i kolejowych, estakad drogowych, w tym autostradowych, kładek dla pieszych),
- roboty związane z budową tuneli, w tym dla autostrad i kolei.
Podklasa ta nie obejmuje:
- robót związanych z budową dróg szynowych, sklasyfikowanych w 42.12.Z,
- wykonywania instalacji oświetleniowej i sygnalizacji świetlnej, sklasyfikowanego w 43.21.Z,
- zarządzania projektami budowlanymi sklasyfikowanego w odpowiednich podklasach grupy 71.1,
- działalności w zakresie inżynierii, sklasyfikowanej w 71.12.A, 71.12.B. elektroenergetycznych
Statystyki branży (2025)
Liczba firm
Liczba firm
38 208
Liczba firm (PKD główny)
1025
Firmy z danymi finansowymi
269
Rotacja firm
Struktura prawna
Forma prawnaProcent firmLiczba firm
- JDG61,6%631
- Sp. z o.o.33,7%345
- Sp. k.2,3%24
- S.A.0,8%8
- Other0,8%8
- Sp. j.0,4%4
- Fundacja0,2%2
- P.S.A.0,1%1
Wyniki finansowe
Kalkulacja pomija nowe spółki, które zaniżają wyniki finansowe. Do porównań wliczają się wyłącznie firmy ze sprawozdaniem w roku poprzednim, aby celniej zobrazować trendy rynkowe.
Mediana przychodów
Ranking
Mediana przychodów w porównaniu z innymi kodami PKD.
Wyniki na tle działu PKD
Przychody
Ta branża4,85 mln złMediana2,61 mln złTypowy zakres (p25–p75)
Zysk netto
Ta branża177,93 tys. złMediana110,23 tys. złTypowy zakres (p25–p75)
Koszty operacyjne
Ta branża4,30 mln złMediana2,24 mln złTypowy zakres (p25–p75)
Aktywa
Ta branża3,87 mln złMediana1,99 mln złTypowy zakres (p25–p75)
Największe firmy wg przychodów
| # | Firma | Forma prawna | Przychody | Zysk netto |
|---|---|---|---|---|
| 1 | sp. z o.o. | 1,88 mld zł | -188,41 mln zł | |
| 2 | S.A. | 734,07 mln zł | 44,48 mln zł | |
| 3 | sp. z o.o. | 281,14 mln zł | 3,52 mln zł | |
| 4 | sp. z o.o. | 246,56 mln zł | 23,18 mln zł | |
| 5 | sp. z o.o. | 223,20 mln zł | 10,65 mln zł | |
| 6 | sp. z o.o. | 222,20 mln zł | 21,68 mln zł | |
| 7 | S.A. | 184,13 mln zł | 24,91 mln zł | |
| 8 | sp. z o.o. | 109,72 mln zł | 3,25 mln zł | |
| 9 | sp. z o.o. | 105,38 mln zł | -3,96 mln zł | |
| 10 | sp. z o.o. | 105,09 mln zł | 1,26 mln zł |
Najbardziej dynamiczne firmy
| # | Firma | Forma prawna | Przychody | Wzrost r/r |
|---|---|---|---|---|
| 1 | S.A. | 184,13 mln zł | +351,4% r/r | |
| 2 | sp. z o.o. | 46,70 mln zł | +256,2% r/r | |
| 3 | sp. z o.o. | 21,00 mln zł | +189,9% r/r | |
| 4 | sp. z o.o. | 20,32 mln zł | +152,1% r/r | |
| 5 | sp. z o.o. | 13,55 mln zł | +128,2% r/r | |
| 6 | sp. z o.o. | 62,52 mln zł | +90,0% r/r | |
| 7 | sp. z o.o. | 109,72 mln zł | +78,5% r/r | |
| 8 | sp. z o.o. | 30,87 mln zł | +74,8% r/r | |
| 9 | sp. z o.o. | 7,83 mln zł | +63,8% r/r | |
| 10 | sp. z o.o. | 82,40 mln zł | +60,8% r/r |
Giełda
W tej branży nie ma spółek notowanych na giełdzie.
Powiązane kody PKD w dziale 42
FAQ
Roboty związane z budową mostów i tuneli to główna branża dla 1025 firm. Sprawozdania finansowe złożyło 269 podmiotów.
W 2026 roku zarejestrowano dotychczas 77 nowych firm z PKD 42.13.Z. W całym 2025 roku były to 63 firmy.
W 2026 roku wykreślono dotychczas 13 firm z PKD 42.13.Z. W całym 2025 roku było to 6 firm.
W 2025 roku mediana przychodów dla PKD 42.13.Z wyniosła 4,85 mln zł, a średnia 33,67 mln zł. Dane pochodzą z 185 sprawozdań finansowych. Średnie i mediany liczone są wyłącznie dla firm składających sprawozdania finansowe, bez JDG.
Tak, w 2025 roku mediana zysku netto wyniosła 177,93 tys. zł, co oznacza poprawę wobec wyniku z roku 2024 (147,78 tys. zł). Na tle wszystkich 678 branż w Polsce, PKD 42.13.Z zajmuje 87. miejsce, a więc jest w top 13%.
Najczęstszą formą prawną dla PKD 42.13.Z jest jednoosobowa działalność gospodarcza, w formie której działa 631 firm (61,6% całości). Na drugim miejscu jest sp. z o.o. (345 firm, 33,7%), a na trzecim miejscu – sp. k. (24 firmy, 2,3%).





